Esimese niite rohusilode kvaliteet on teada. Kehva seeduvusega silo pärsib piimatoodangut

Esimesed 2024. aasta silode proovid on võetud ja analüüsitulemustest on selgunud, et paljudel neist on madal NDF-kiu seeduvus. See näitab, et põllult koristatud mass oli ülekasvanud või paiguti põua tõttu hädaküpsenud. 

19.07.2024

Kõrgel tasemel piimatootmiseks on hädavajalik hea kiu seede, kuna just sellest tuleneb mäletsejaliste energia. Kui madalat proteiini või energiasisaldust ratsioonis saame lihtsasti katta rapsikoogi või teramaisiga, siis kiuseedet parendada on keerulisem.

Kõrrelisterohke massi puhul võiks neutraalkiu ehk NDF seeduvus olla üle 70% ning lutsernirohketel vähemalt 50%.


Head NDF seeduvust saab varajases faasis niidetud puhaskõrreliste külvidega rohumaadest, kuid nende puhul on piiravateks teguriteks põuakartlikkus ja külvikorralised piirangud. Erinevate liblikõieliste kasuks räägib ka kõrgem proteiinisisaldus. Tänastes tingimustes on paaril viimasel põuasel hooajal ennast enim õigustanud segukülvid, mille puhul tekitatakse kompromiss kõrreliste ja liblikõieliste vahel, saamaks võimalikult hea seeduvuse ja proteiini suhe.

Koristuse ajal aitab seeduvust parendada ensüümidega silokindlustuslisandi kasutamine. Baltic Agro tootevalikust leiab selleks Magniva Platinum 3 silokindlustuslisandi esimeseks ning Magniva Classic + teiseks ja kolmandaks niiteksTaanis läbiviidud katses paranes NDF seeduvus 1,4% võrra kasutades just nendes toodetes sisalduvaid ensüüme.

Uuringud on näidanud, et 1% kõrgem NDF seeduvus parandab kuivaine söömust 0,17 kg ja piimatoodangut 0,25 kg.

Kui madala NDF seeduvusega silo on juba siloaugus ja eelnevaid soovitusi pole enam võimalik kasutada, siis tuleb selle söötmisel appi võtta eluspärm Levucell SC


Levucell SC - stabiilne vatsakeskkond, parem kiudaine seede ja kõrgem piimatoodang

Levucell SC (Saccharomyces cerevisiae I-1077) eluspärm tarbib söödaga vatsa sattunud hapnikku ning konkureerib piimhapet tootvate bakteritega, vähendades seeläbi vatsa pH kõikumist ning atsidoosi riski. Nii hoitakse vatsas sobivat elukeskkonda kiudu lagundavatele bakteritele, ainuraksetele ja seentele. Efektiivne söödaväärindus ja toitainete omastamine annavad tulemuseks suurema piimatoodangu ja sealhulgas ka suurema rasva- ja valgusisalduse.

Lisaks kõrgemale toodangule aitab Levucell SC lehmadel paremini toime tulla keskkonnast, ilmastikust või poegimisest tingitud stressiga. 


Vähenenud ravikulud, parem söödaväärindus ja kõrgem toodang tõstavad piimatootmise kuluefektiivsust. Baltic Agro pakub erinevaid mineraalsöötasid Levucell SC pärmiga nii lüpsilehmadele kui kinnisloomadele. 

Personaalse nõu saamiseks võta ühendust loomakasvatustiimiga >>>