UUS! E-VITA elektronpuhtimine
Seemne- ja söödavilja võivad rünnata patogeenid samamoodi nagu taimi, vähendades seeläbi põllukultuuride saagikust. Üks tõhus meetod viiruste, seente või bakterite hävitamiseks on seemnete elektronidega töötlemine.
E-Vita on keskkonnasõbralik tehnoloogia seemnete puhtimiseks elektronidega. Seemneid töödeldakse kiirendatud elektronide voos, et parandada seemnete kvaliteeti ja saagikust. Kasutades elektronide voogu, töödeldakse seemnete pinda, väheneb patogeenide hulk ilma kemikaale kasutamata.
E-VITA elektronpuhtimine, keskkonnasõbralik tehnoloogia seemnete puhtimiseks elektronidega, aitab kaasa jätkusuutlike põllumajandustavade edendamisele.
E-VITA eesmärk on pakkuda põllumeestele keemiavaba lahendust, mis parandab seemnete idanemist, taimede vastupanuvõimet ja üldist tootlikkust, tagades taimedele tugevama alguse. Kaasaegne E-VITA keskkonna- ja kasutajasõbralik seemnete elektronpuhtimise tehnoloogia sobib sordiaretajatele ja põllumeestele, kes paljundavad ise seemnevilja.
E-VITA tehnoloogia puhul kasutatakse seemne- ja söödavilja töötlemiseks kiirendatud elektrone. See on jätkusuutlik ja majanduslik alternatiiv keemilisele töötlemisele fungitsiididega. E-VITA tehnoloogia kasutab puhtimiseks madala energia kiirendatud elektrone, mis hävitavad keskkonnasõbralikult ja majanduslikult tõhusalt patogeene. E-VITA on keemiavaba töötlemisviis vabastab orgaanilise materjali patogeenidest: seentest, bakteritest ja viirustest. Elektonpuhtimine kasutab kiirendatud elektronide mikroobivastast toimet. Steriliseerimise ajal tungivad need piisavalt sügavale, et seemne sisemust mitte mõjutada. Rõhk on seemnete desinfitseerimisel, kuid ka seemne lisatöötlemisel biostimulaatotoritega, et jätkusuutlikult suurendada saagikust ja parandada taimede vastupanuvõimet.
Elektronpuhtimisel on mitmeid eeliseid
Kõige olulisem eelis on kasutusmugavus ja keskkonnasõbralikkus, tolmu mittetekkimisest – protsessil on palju teisi eeliseid:
- seemnete töötlemine ilma kemikaalideta, alternatiiv fungitsiididele,
- bioloogiliselt tõhus seemnetel esinevate patogeenide vastu,
- ei vaja ohtlike ainete nõuete järgmiset (ohutusnõuded, keskkonna- ja kasutajakaitse),
- ei kaasne terviseriske,
- ei ohustatata kasulikke organisme
- keemiliste jääkide puudumine mullas,
- ei teki patogeenide resistentsust,
- kiirem tärkamine,
- puhitava vilja voolavus on hea,
- puhitud seemne kasutamine loomasöödana.
Elektronpuhtimise eeliseks on ka tõhusus viiruste ja bakterite vastu. Elektronpuhimise efektiivsuse suurendamiseks töödeltakse seemneid täiendavat biostimulaatoritega.
Elektronpuhtimine ei tekita töödeldud seemnetel nähtavaid muutusi. Seeme jääb väliselt muutumatuks, ehk see ei jäta seemnele nähtavaid jälgi. See tähendab, et elektronidega töötlemine on silmale nähtamatu. Laboris saab elektronpuhitud seemneid tuvastada elektron-spinresonantsi (ESR või EPR), fotoluminestsentsi või termoluminestsentsi abil. Elektonpuhtimine kasutab kiirendatud elektronide mikroobivastast toimet. Steriliseerimise ajal tungivad need piisavalt sügavale, et seemne sisemust mitte mõjutada.
Keskkonnasõbralik tehnoloogia on oluline majanduslikuks eduks
Uue puhtimistehnoloogia eelis on ilmne: erinevalt tavapärasest puhimisest ei kasutata keemilisi aineid, mis võivad jääda seemnele või sattuda mulda ja vette. E-VITA puhul on tegemist elektronidega, mis omavad mikroobivastast toimet, tungimata seemne sisemusse. Tehnoloogia südameks on mobiilne rõngakujuline elektroniallikas, mis on ka transporditav, ning vajab vähem hooldust ja investeerimiskulusid.
.
Kui kaua saab elektronpuhitud seemet säilitada?
Säilitusaja piirang oleneb rohkem idanevusvõimest. Elektronrpuhtimine pikendab säilivusaega.
Kas E-VITA seemnete säilitamise ajal võib esineda uuestinakkumist?
Patogeenidega nakatumine toimub ainult põllul ja vegetatsiooniperioodil. Kui E-VITA seemet pole külvatud ja see säilitatakse järgmiseks aastaks, siis uuestinakkumist ei toimu. Siiski tuleb järgida seemnete säilitamise üldisi nõudeid (puhtus, kuivus, näriliste vaba hoiukoht).
Kas elektronpuhitud seemnete külvinormi tuleb kohandada?
Külvinormi pole vaja muuta. Siiski tuleks seemnekülviku seadistamisel arvestada, et elektronpuhitud seemne voolavus (eriti teravilja puhul) on kõrgem kui keemiliselt töödeldud seemnel.
Kas elektronpuhitud seemnega soovitatakse varajast või hiliste külvi?
Elektronpuhitud seemet võib kasutada kõikidel külvikuupäevadel. Kiirem tärkamine on oluline eelis hilisemate külvide puhul.