Aphidius colemani
Aphidius colemani on lehetäikireslane, keda kasutatakse peamiselt kurgi- ja virsiku-lehetäide tõrjeks köögiviljakultuuridel ja dekoratiivtaimedel.
Aphidius colemani (foto Jarmo Holopainen)
Täiskasvanud lehetäikireslane on 2 - 3 mm pikkune, must, sihvaka taljega putukas. Tal on pikad ja peenikesed tundlad.
Toime
Lehetäikireslane on lehetäi siseparasiit: emane isend muneb lehetäi sisse ühe muna. Paari päeva pärast lõpetab parasiteeritud lehetäi söömise ja kasvav lehetäikireslane jätkab arengut lehetäi sees. Parasiteeritud lehetäi paisub parasitismi lõpp-faasis ning muutub hallikaspruuniks muumiaks. A. colemani areng munast täiskasvanuks kestab umbes 2 nädalat (25°C). Emane lehetäikireslane parasiteerib elu jooksul 200 – 500 lehetäid.
Lehetäikireslane leiab kergesti taimedelt üles ka üksikuid lehetäisid. See omadus sobib ideaalselt ennetavaks tõrjeks või kahjurite tõrjumiseks nakatumise varajases staadiumis.
Kasutamine
Kasuta lehetäikireslasi korduvalt, et nad oleksid koguaeg taimedel olemas. Tõrje on tõhusam, kui kasutada samaaegselt ka pahksääsklast Aphidoletes aphidimyza´t, eriti suvel, kui kõrged temperatuurid võivad häirida lehetäikireslase tegutsemist. A. colemani arengule soodsaim temperatuur on umbes 25°C.
Lehetäikireslast saab kasutada nii köögiviljakultuuridel kui ka dekoratiivtaimedel. Lilledel tuleb A. colemani kasutada ennetavalt ja kasutada püsivalt kogu kultuuri kasvu aja, et lehetäide arv ei tõuseks kunagi liiga suureks ja taimede lehtedele ei ilmuks müümise ajal häirivaid lehetäi muumiaid.
Kanna A. colemani taimede lehtedele või substraadile kas nukkudena või täiskasvanutena. Nukud ei tohi saada märjaks, sest siis nad hukkuvad. Levitamise kohti peaks olema 5-10/1000 m2 kohta. Lehetäikireslased on head lendajad ja nad levivad üle kogu kasvuhoone isegi siis, kui nukud laotada ainult mõnesse kohta. Kuid kõige parem on kasutada väikeseid koguseid mitmes kohas, et kandeaine kogus ühes kohas ei oleks liiga suur. Kandeaine võib takistada parasitoidide koorumist juba sentimeetri paksuse kihi korral.
Loe lähemalt lehetäide bioloogilisest tõrjest >>>
Kahjuri kohta
Lehetäide kohta loe lähmalt.
Kurgi- ja virsiku-lehetäi tõrje
Aphidius colemani/m2 | Kordus | |
Ennetav tõrje | 0,5–1 tk /m2 | Iga kahe nädala tagant |
Kahjureid vähe | 2–10 tk/m2 | Kord nädalas, kuni tõrje on piisav |
Kahjureid palju | Kasutage lisaks Aphidoletes aphidimyza´t. |
Aphidius colemani sobib kasutamiseks:
erinevatel köögiviljakultuuridel, nagu tomat, paprika, piprad, baklažaan, kurk
dekoratiivtaimedel, nagu roos, krüsanteem, gerbera
kasvuhoonekultuuridel ja puukoolides.
Transportimine ja säilitamine
NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.
Säilitamine: lehetäikireslast võib säilitada 1-2 päeva 8-10 °C juures. Soovitatav on kasutada lehetäikireslasi võimalikult ruttu pärast saadetise saabumist.
Tooted
500 A. colemani muumiat, segatuna tatra ja vermikuliidiga.
Tootja
Biotus