Steinernema feltiae

Putukatel parasiteeriv nematood, keda kasutatakse selliste mullas elavate kahjurite tõrjeks nagu seenesääskede (leinasääsklaste) vastsed ning ripslaste nukud. Lehestiku töötlemisel on efektiivne ka ripslaste ja kaevandikärbeste tõrjel.

Steinernema feltiae (foto: e-nema)

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Toime

Steinernema feltiae on umbes 1 mm pikkune nematood. Ta otsib aktiivselt peremeesorganismi ja  siseneb neisse läbi loomulike kehaavade. Vastse sees vabaneb bakter, mis elab sümbioosis nematoodiga. Bakter lagundab vastsete kudesid, mida nematoodid kasutavad toiduks. Peremeesorganism sureb varsti pärast nakatumist.

Nematoodid paljunevad peremeesorganismi sees ja kui see laguneb, väljub kasvukeskkonda uus nematoodide põlvkond, kes asub otsima järgmisi ohvreid.

Kasutamine

Lahusta nematoodisegu esmalt 5 liitris vees (15-20°C), purustades kõik tükid, et moodustuks ühtlane segu. Seejärel lase umbes 5 minutit seista ning lahjenda suurema veekogusega (vee kogus sõltub kasutatavast töötlemistehnikast, kultuurist jne). Nematoodid võib kanda taimedele näiteks kastekannu, puhta taimekaitsepritsi, tilkkastmissüsteemi kaudu või väetise dosaatoriga (Dosatron). Nematoode tuleks levitada varahommikul  või õhtul, sest nad on päikesevalguse ja kuivamise suhtes tundlikud.

Seenesääse vastsete tõrje
(eriti jõulutähed ja muud juurdumise ajal nakatumisele vastuvõtlikud kultuurid)

Üldised kasutamisjuhised kasvusubstraadi töötlemiseks: 500 000 nematoodi/m2. Ennetavat tõrjet tuleks alustada kohe pärast istutamist ja töötlemist korrata umbes 2 nädala pärast, eriti seenesääse kahjustuse suhtes vastuvõtlike taimede puhul või kui temperatuur tõuseb aeg-ajalt üle 25 kraadi. Tavaliselt piisab ühest töötlemisest või korratakse tõrjet 6 nädala pärast.

Kahjurite vähesel või rohkel esinemisel korratakse tõrjet kord nädalas.

Ripslaste tõrje (ennetav tõrje)

Üldised kasutamisjuhised kasvusubstraadi töötlemiseks: 125 000 nematoodi/m2 nädalas.
Kasutamine lehestiku töötlemisel: 125 000 – 250 000 nematoodi ruutmeetri kohta, olenevalt saastumisest. Tõrjet korratakse kord nädalas või isegi 2-3 korda nädalas, kuni kahjurid on kontrolli alla saadud.

Tähtis!
Pritsi kasutamisel ei tohi rõhk ületada 5 baari. Pihustusotsik peab olema vähemalt 0,8 mm, alla 1 mm filtrid tuleb eemaldada, et vältida ummistusi. Sega segu käitlemise ajal regulaarselt, et vältida nematoodide ja nende kandeaine vajumist anuma põhja. Tõrje teostamise ajal ei tohi nematoodid kuivada ega jätta otsese päikesevalguse kätte. Seetõttu tuleks tõret teha õhtuti või varahommikul, et otsene päikesevalgus ei kahjustaks nematoode.

Kui oled nematoodilahuse valmis teinud, kasuta seda esimesel võimalusel, soovitatavalt 20-30 minuti jooksul pärast valmistamist. Nematoodide kasutamisel peaks kasvusubstraat olema 13-25 °C. Nematoodid ei tööta korralikult ja surevad kiiresti, kui kasvusubstraadi temperatuur tõuseb mitmeks päevaks üle 30 kraadi.

Nematoodid ei talu ka külmumist ega kuivamist. Pärast nematoodide levitamist on oluline, et kasvualus oleks pärast töötlemisele järgnevat nädalat niiske, eelistatavalt mitu nädalat. Kuid liigniiskus võib kahjustada nematoodide toimimist. Steinernema feltiae´t saab kasutada koos röövlestaga Stratiolaelaps scimitus. Nematoodid ja röövlestad täiendavad üksteist: nematoodide toime hakkab suhteliselt kiiresti ilmnema, kuid röövlestad püsivad kauem.

Vaatamata nende kokkusobivusele (nematoodid on pinnases kaitstud) ei tohiks nematoode kasutada koos pestisiididega. Kindlasti tasub erinevaid pestitsiidide ooteaegu kontrollida erinevate taimekaitsevahaneite tarnijate veebilehelt.

Loe lähemalt ripslaste bioloogilisest tõrjest >>>

Kahjuri kohta

Seenesääskede (leinasääskede) kohta loe lähemalt.
Ripslaste kohta loe lähemalt.
Kaevandikärbse kohta loe lähemalt.

Steinernema feltiae sobib kasutamiseks kõikidel kultuuridel.

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine: Avamata pakend säilib 4 - 8 ºC juures mitu nädalat, kuid jälgige pakendile märgitud parim enne kuupäeva.

Tooted

250 miljonit isendit sisaldav pakend, geeli kujul toode lehestiku pritsimiseks.
10, 50 ja 250 miljonit isendit pakendis, kasvusubstraadi töötlemiseks.

Tootja

Biotus


Küsi lisainfot!

Lisainfo või päringu soov palume edastada allolevas ankeedis.

Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post