Syngenta taimekaitsevahendid

autor: Syngenta Eesti

Syngenta taimekaitsevahendid on lisaeelistega. Turule tulevad uued bioloogilised tooted.

Kõik algab algusest ehk tugevatest juurtest!

Syngenta on viimastel aastatel pööranud palju tähelepanu toodetele, mis stimuleerivad juurte arengut ning reguleerivad taime hakkamasaamist põuatingimustes. Selliseid tooteid on Baltic Agro põllupäeval katses mitmeid, üks neist – Vibrance puhtimisvahendid. Vibrance puhul on juba tuntud hüüdlause – Juurte jõud ehk Rooting Power – mis vihjab Vibrance toodete otsesele juurte kasvu stimuleerivale toimele. Ehk Vibrance puhtimisvahendid mitte ainult ei kaitse seemneid varaste taimehaiguste eest, vaid stimuleerivad taimede juurte kasvu. See omakorda tähendab tugevamaid taimi, tõhusamat vee ja toitainete omastamist, paremat hakkamasaamist stressitingimustega ja loomulikult tugevamat alust suure saagi saamisele.

Vibrance Proga puhitud seemne idandid on tugevamad2018. aasta oli Eestis põuane ning see näitas selgeid eeliseid nende toodete kasutamisel, mis mõjuvad positiivselt taime füsioloogiale, stimuleerides neid kasvatama tihedamat ning pikemat juurestikku. Baltic Agro korraldatud Kuusiku katses oli Vibrance Duoga puhitud põllu osal taimedel juba varases kasvufaasis suurem ja pikem juuremass ja juurte pindala – tulemuseks 500 kg/ha suurem saak ning olenevalt turuhinnast 75-120 eurot suurem puhastulu!

Vaata katse tulemust

Fotol: 2019-2020. aasta Lõuna-Eesti põldkatse eesmärk oli võrrelda eelkõige taimede kasvu ja arengut kasvuhooaja alguses. Syngenta katselapil oli seeme puhitud puhtimisvahendiga Vibrance Pro (vasakul), kõrval 3 toimeainet sisaldava konkureeriva tootega (paremal). Vibrance Proga puhitud seemne puhul oli juurestik ja taimed rohkem arenenud isegi vaatamata tõsiasjale, et sel katse osal sai seeme kogemata külvatud sügavamale.


Kõrs olgu tugev, et saak oleks suur ja saaks kergesti koristatud!

Ka kasvuregulaator Moddus Start mõjutab otseselt juurte arengut, kuid reguleerib põhiülesandena taimede kasvu, lühendades kõrsi ning tugevdades kõrte seinu, samuti stimuleerides võrsumist. Eelisena on Moddus Start mõeldud just varajaseks kasutamiseks, selle formulatsioon võimaldab toodet kasutada alates temperatuurist +5 kraadi. See on tähtis, sest sel ajal on taliviljad sageli faasis, kus kasvuregulaatori mõju kõige paremaid tulemusi annab: tugevad juured tagavad parema toitainete ja vee omastamise, tugev kõrre alumine osa tagab lühemad ja seisukindlamad taimed. See kõik tähendab taas kõrgemat saaki, kuid ka kergemat saagikoristust.

2016. aasta kasvuregulaatorite katses Lõuna-Eestis andis kõrgeima saagi Moddus Stardiga töödeldud variant (0,25 l/ha) – tulemuseks 400 kg/ha suurem saak võrreldes ülejäänud tootmipõlluga ning 700 kg suurem saak võrreldes kontrollvariandiga! Lisaks oli selles variandis suurim mahukaal.

Moddus Starti mõju juurtele
Joonis. Moddus Stardi mõju juurte arengule

Et terade täitumise aeg oleks maksimaalne

Teraviljade fungitsiid Elatus Era on samuti üks neist Syngenta toodedest, mis annab selgeid lisaeeliseid. Selles sisaldub Syngenta toimeaine SolatenolTM , mis ühe eripärana hoiab taimede lehed kauem rohelised ilma, et kasvuaeg pikeneks. See pikendab terade täitumise perioodi – terade paremaks täitumiseks on oluline, et taimedel oleks sel ajal piisavalt fotosünteesivat (rohelist) lehepinda. Nisu puhul on eriti oluline lipulehe kaitse, selle toel moodustub ca 50% saagist. Lipulehe täielikust lahtirullumisest kuni terade valmimiseni kulub aga mitu nädalat, seega saab lipulehte kaitsta pikaajalise kaitsva toimega toimeaine. SolatenolTM toimib lehtede vahakihis omamoodi toimeaine varuna, kust see aktiivselt lehtedesse laiali kandub. Tagades lehtede kaitse ja haigustevastase mõju enam kui 35 päeva, annab SolatenolTM varases kasvufaasis (BBCH 37/39) kaitse lehestiku juurdekasvule. See on tähtis ka seetõttu, et pritsimise ajal ei ole taimede kasvufaas alati ühtlane, st kõik võrsed pole samas kasvustaadiumis. Elatus Era eripäraks on, et põuatingimustes aurustub taimede lehtedest vähem vett, mis aitab taimedel stressitingimused paremini üle elada. Samuti jaotub Elatus Era lehtedes ühtlaselt, samas kui paljud vanema põlvkonna fungitsiidid liiguvad kontsentreeritumalt lehe tippudesse, suurendades sellega leheotste kõrvetamise ohtu.

2019. aasta talinisu põllukoolis korraldatud võrdluskatsetes (katse tootmispõllul) paistis Elatus Eraga pritsitud katsevariant silma kõrgeima keskmise saagiga 11 961 kg/ha, võrdluskatselappide keskmised saagid olid 10 971 kg/ha ja 11 383 kg/ha.


Rapsi taimekaitsest

Rapsi katsetes näete Syngenta kasvuregulaatorit Toprex 375 SC ning insektitsiide Evure ja Karate Zeon 5 CS. Rapsi talvitumist mõjutab kuni 70% ulatuses kasvureguleerimine. Õigeaegse kasvuregleerimise tulemusena on taimede leherosett optimaalne, lehestik laiuv ja katab hästi maapinda, juurestik tugevam, juurekael jämedam ning kasvukuhik rohkem maapinna ligidal. Taimede eduka talvitumise seisukohast on see kõik väga tähtis. Toprex 375 SC annab siingi mõned lisaeelised. Üheks neist on tugevalt rohendav toime ja väga hea talutavus ehk toode soodustab taime füsioloogilisi protsesse ja fotosünteesi. See tähendab, et toitained liiguvad taimedes vabalt ning taimed on terved ja elujõulised. Sageli võib sügisel ilusatele tumerohelistele rapsipõldudele vaadates ilmeksimatult öelda, et seal on kasutatud just kasvuregulaatorit Toprex 375 SC. Teine oluline lisaeelis on haigustevastane toimespekter – Toprex tõrjub lisaks fomoosile tsülindrosporioosi, kuivlaiksust, valgemädanikku ja jahukastet. Fomoosi ja tsülindrosposrioosi mõju ei tasu alahinnata. 2020. aasta kevadel esines Eestis küllalt palju nii fomoosi kahjustusi, mida oleks sügisese haigustõrjega saanud edukalt ära hoida, kui ka meil muidu harvem esinevat tsülindrosporioosi.


Vixeran – looduslik lämmastiku allikas

Lämmastiku siduja VixeranSyngenta tuleb turule uute bioloogiliste toodetega ning Baltic Agro valikust leiab Vixerani, mille kasutamise lõppeesmärgiks on suurem saak või olemasoleva saagitaseme säilitamine väiksema lämmastikväetise kasutamise juures. Vixeran on mikroorganismidel põhinev lämmastiku fiksaator ja taimekasvu stimulaator, bioloogilist päritolu väetis. See sisaldab unikaalset Azotobacter salinestris tüve CECT 9690, mis on eriti efektiivne lämmastiku (N) sidumiseks taimede lehtede ja juurte kaudu. See fikseerib õhulämmastiku isegi aeroobsetes tingimustes ning on äärmiselt vastupidav ja aktiivne laias temperatuuride vahemikus (8 kuni 45°C), mistõttu saab seda kasutada ka sügisel. Kui tingimused bakteri arenguks on ebasoodsad, on tal võime transformeeruda puhkeolekus tsüstiks. Niipea, kui tingimused muutuvad taas soodsaks, paljunevad bakterid edasi. Tehke esimene N-väetamine tavapärase kasutusnormiga, N-väetise vähendamine koos Vixerani kasutamisega aga 2. või 3. väetamiskorral, sest nii omastab põllukultuur Vixerani abil kõige rohkem lämmastikku.

Baltic Agro põllupäeval ootame teid kõikide nende toodetega tutvuma!