Talirüpsi kevadtööd
Väetamine
Kaalium ja väävel
Talirüpsile soovitame peale kurnavat talveperioodi anda kaaliumit ja väävlit sisaldavaid väetiseid. Kalisop sisaldab rüpsile vajalikke elemente kaaliumit ja väävlit vees lahustuval ehk taimedele kiiresti kätte saadaval kujul. KaliSop´i soovitame kevadel anda vähemalt 150 kg/ha, millega viime mulda kaaliumit elemendina 62 kg ning väävlit 27 kg. Üldjuhul vajab rüps sõltuvalt mulla väetustarbest 1 tonni saagi moodustumiseks kaaliumit 25-65 kg/ha, mulla väga suure kaaliumitarbe puhul rohkemgi.
Viimastel aastatel on kevaditi ilmastik olnud väga heitlik ning sageli esineb taimede aktiivse kasvu perioodil ka öökülmasid. Varasemaid aastaid meenutades mäletame, et külm põhjustas taimekudede purunemist ning vartele lõhede tekkimist. Kaalium aitab tõsta talirüpsi taimekudedes suhkrute sisaldust, mis vähendavad taimemahla nö. külmumispunkti ning veekristallide teket. Seeläbi on taim vastupidavam temperatuuride kõikumisele. Lisaks on kaalium oluline tselluloosi tekkeprotsessis, mis tähendab seda, et taime vars on tugevam ja taimed ei lamandu kergesti.
Viimastel aastatel on väga aktuaalne teema kevadine põuaperiood, millel on väga tugev mõju taimede saagikusele. Kaalium reguleerib taimede veevahetust (õhulõhede avanemise ja sulgemise reguleerimise kaudu). See aitab taimedel põuastressile paremini vastu pidada ja hoida taimede siserõhku ehk turgorit ka kuivaperioodil.
Olenevalt mulla väetustarbest soovitame mahetootmises kevadel talirüpsile anda 20-30 kg väävlit hektari kohta. Väävli puudusel jääb rüpsi saak ja õlisus madalaks, sest õitsemise intensiivsus on madal ja ebaühtlane.
Pealtväetamiseks sobib ka Patentkali, mis sisaldab lisaks kaaliumile ja väävlile ka magneesiumit. Seda elementi vajavad õlikultuurid kolm korda rohkem kui teraviljad. Magneesium on oluline fotosünteesiprotsessis klorofülli moodustamiseks. Magneesiumi puudusel valmib saak ebaühtlaselt, saagikus ja õlisus jäävad madalaks.
Lisaks on Baltic Agro tootevalikus ka kõrge fosfori sisaldusega maheväetis Monterra 4-10-2 ning kaaliumi ülekaaluga Monterra 4,5-2,5-8, mis sobivad samuti taliviljade ja talirüpsi kevadiseks väetamiseks. Monterra 4-10-2 sobib hästi nendele põldudele, millel on fosfori tarve mullas suur.
Leheväetamine
Kaalium
Viimastel aastatel on aktuaalne teema kevadine põuaperiood, millel on väga tugev mõju taimede saagikusele. Kaalium reguleerib taimedes vedelike ainevahetust (kontrollib õhulõhede avanemist ja sulgemist). See aitab taimedel põuastressile paremini vastu pidada ja hoida taimede siserõhku ehk turgorit ka kuivaperioodil. Kaaliumi vedelväetis Final eKo toetab taimede toitumist kaaliumiga. Final eKo kulunorm on 2-3 kg/ha.
Fosfor
Madalate mullatemperatuuride tõttu ei suuda taim mullast fosforit piisavalt kiiresti omastada. Pritsimistöödega võib alustada, kui ööpäeva keskmised temperatuurid on vähemalt +5 kraadi ja öökülmade oht on möödas. Soojemate ilmade saabumisel soovitame talivilju pritsida NPK vedelväetisega Fontana Bio 3-4-3. See sisaldab suures koguses aminohappeid, mis aitavad taimel paremini toime tulla kevadiste temperatuurikõikumistega.
Tähelepanu! Fontana BIO 3-4-3 ei sobi paagisegusse merevetika ekstrakti ega boori sisaldavate toodetega.
Boor ja molübdeen
Kuna Fontana BIO toodetega ei ole lubatud kokku segada boori sisaldavaid väetisi, siis teise pritseringi tuleb kindlasti planeerida boori vedelväetis. Boori defitsiiti on põldudel talirüpsi juurte lahti lõikamisel täiesti näha. Kuna mahe talirüpsi juurekaela läbimõõt kipub jääma alla 1 cm, siis juure sees olevat lõhet ei saa pidada kiire kasvu tagajärjel tekkinud kasvulõheks, vaid ikkagi boori defitsiidiks. Boori vajadus vegetatsiooni vältel kokku on 700 g/ha. Olenevalt boori sisaldusest mullas soovitame kevadel 2,0 l/ha Tradebor Mo-d või Phylgreen B Mo-d. Viimase puhul on tegemist naturaalse pruunvetika Ascophyllum nodosum ekstraktiga, millele on lisatud boori ja molübdeeni. Stressitingimustes (eriti põuastressis) aitavad pruunvetika ekstraktist tulenevad liitsuhkrute ühendid, nagu mannitool, liikuda booril paremini kõikidesse taimekudedesse, kus seda vajatakse ja taim saab booriga paremini varustatud.
Kuna mullaproovidest ja rapsi leheproovidest on viimastel aastatel sagedasti välja tulnud molübdeeni puudus, siis tuleks kevadel eelistada molübdeeni sisaldavat booriväetist. Boor mõjutab kõtrade moodustumist ja seemnete arvu kõtrades ning suurendab seemnete õlisisaldust. Molübdeen reguleerib lämmastiku ainevahetust ja taimele kättesaadava nitraatlämmastiku moodustumist. Molübdeeni puudusel on häiritud külgvõrsete, õiepungade ja seemnete moodustumine, seemned jäävad väiksemaks ja saagikus madalamaks.
Fotosünteesi aktiivsust aitavad hoida magneesium-väävelväetis EPSO Top, EPSO Combitop ja aminohapete kontsentraat Vegenergy. Viimast soovitame lisada paagisegudesse koos teiste leheväetistega, et parandada toitainete imendumist taimekudedesse.
Ristõieliste nuuter
Talirüpsi põldudel jäävad paiguti silma kiduraks jäänud lillaka tooniga taimed ning taimi välja kaevates on juurtel näha pahataolisi moodustisi. Tegemist on ristõieliste nuutriga, mis võib põhjustada väga suuri saagikadusid.
Rüps kuulub ristõieliste sugukonda ja nuutri leviku piiramiseks ei tohiks seda samale põllule külvata enne 4-6 aasta möödumist. Tihtipeale ei peeta sellisest külvikorrast kinni ning nuuter on Eestis üha süvenev probleem. Haiguse levikut ei soodusta mitte üksnes rüpsi ja rapsi kasvatamine, vaid ka kõrge ristõieliste umbrohtude (põldsinep, põldrõigas, põld-litterhein, harilik hiirekõrv jne) foon. Kindlasti peab tähelepanu pöörama ka taimede toitainetega varustatusele, sest mida paremini toidetud ning tervem taim, seda edukamalt suudab ta haigustekitajatega toime tulla. Nuutri levikut soodustavad ka liigniisked ning happelised mullad. Seetõttu on oluline põlde regulaarselt lubjata. Muldade lupjamiseks on Baltic Agro tootevalikus kiiretoimeline lubiväetis AtriGran ja Nordkalki lubjakivi sõelmed. Soovi korral saad tellida ka lupjamisteenuse.