Talivilja tööd kevadel
Kevad on kätte jõudnud ja esimene pilk teraviljapõldudele ütleb, et talvitumine on olnud päris edukas. Lumikate kaitses taimi krõbedate külmakraadide eest. Kevadine keeruline temperatuuride kõikumise periood on aga veel ees. Seega on õige hetk veel korra aeg maha võtta ja mõelda, kuidas taimi kasvuaegselt turgutada ning parandada nende võimekust ka keerulistes tingimustes hakkama saada.
Kevadised tööd teraviljapõllul
Taliteraviljadele sobib kevadiseks esimeseks pealtväetamiseks peale kurnavat talveperioodi Kalisop, mis sisaldab vajalikke elemente kaaliumit ja väävlit vees lahustuval ehk taimedele kiiresti kätte saadaval kujul.
Viimastel aastatel on kevaditi ilmastik olnud väga heitlik ning sageli esineb taimede aktiivse kasvu perioodil ka öökülmasid. Eelmist aastat meenutades mäletame, et külm põhjustas taimekudede purunemist ning vartele lõhede tekkimist. Kaalium aitab tõsta kultuuride taimekudedes suhkrute sisaldust, mis vähendavad taimemahla nö. külmumispunkti ning veekristallide teket. Seeläbi on taim vastupidavam temperatuuride kõikumisele. Lisaks on kaalium oluline tselluloosi tekkeprotsessis, mis tähendab seda, et taime vars on tugevam ja taimed ei lamandu kergesti.
Viimastel aastatel on väga aktuaalne teema kevadine põuaperiood, millel on väga tugev mõju taimede saagikusele. Kaalium reguleerib taimede veevahetust (õhulõhede avanemise ja sulgemise reguleerimise kaudu). See aitab taimedel põuastressile paremini vastu pidada ja hoida taimede siserõhku ehk turgorit ka kuivaperioodil.
Pealtväetamiseks sobib ka Patentkali, mis sisaldab lisaks kaaliumile ja väävlile ka magneesiumit. Magneesium on oluline fotosünteesiprotsessis klorofülli moodustamiseks. Magneesiumi puudusel valmib saak ebaühtlaselt, saagikus ja õlisus jäävad madalaks.
Lisaks on Baltic Agro tootevalikus ka kõrge fosfori sisaldusega maheväetis Monterra 4-10-2 ning Monterra 4,5-2,5-8, mis sobivad samuti taliviljade kevadiseks väetamiseks. Monterra 4-10-2 sobib hästi nendele põldudele, millel on fosfori tarve mullas suur.
Leheväetamine
Lisaks soovitame kevadel taimi külmast tingitud stressist välja tulekul toetada ka lehekaudselt, kasutades aminohappelise koostisega preparaate nagu Vegenergy 1-1,5 l/ha, Fylloton 2-3 l/ha ja Folicist 1-1,5 l/ha. Fylloton’i näol on tegemist taimsetel aminohapetel ja merevetikal põhineva biostimulaatoriga. Fylloton aitab taastuda abiootilisest stressist ning kiirendada vegetatiivse kasvu taastumist. Folicist sisaldab samuti pruunvetikaekstrakti, aminohappeid ning lisaks ka lutserni ekstrakti.
Lehekaudsel täiendväetamisel on märkimisväärne roll põllukultuuride saagi moodustumisel ja kvaliteedi tagamisel. Sellega ei saa täielikult korvata puudulikku põhiväetamist, aga elementide puuduse mõju saagile ja kvaliteedile on võimalik lehtede kaudu väetamisega ennetada ning mangaani puhul ka korrigeerida.
Lehekaudselt on võimalik taimele kaaliumit anda tootega Final eKo, mis sisaldab lisaks rohkele kaaliumile ka veidi boori ja tsinki. Kevadise fosforipuuduse leevendamiseks sobib teraviljadel kasutada Fontana Bio 3-4-3 2 l/ha. Kaaliumi ülekaaluga on valikus ka Fontana Bio 4-1-6.
Toiteelementide vajadus
Teraviljad vajavad lisaks NPK-le ka väävlit (S), magneesiumi (Mg), mangaani (Mn), vaske (Cu), tsinki (Zn) ja boori (B).
Väävel soodustab õitsemist, produktiivvõrsete moodustumist ja viljumist, lisaks paraneb väävliga koosmõjus lämmastiku omastatavus mullast 15-25%. Mõjutab otseselt ka saagi kvaliteeti – proteiini ja kleepvalgu sisaldust. EPSO Top sisaldab sulfaadi vormis täielikult vees lahustuvat väävlit ja magneesiumi. Magneesium on oluline element fotosünteesi protsessis ja, nagu väävelgi, taimede metabolismis. Koos väävliga aitavad nad kaasa fosfori ja lämmastiku omastamisele ning parandavad saagikust ja kvaliteeti. Kuni 30% kogu taime magneesiumi sisaldusest kuulub klorofülli koostisesse, magneesiumi puudus kasvuperioodil vähendab fotosünteesi intensiivsust. Lisaks tekib kloroos ning viljumine on häiritud. EPSO Combitop sisaldab lisaks väävlile ja magneesiumile ka mangaani ning tsinki.
Mangaan, vask ja tsink on teraviljadele tähtsad mikroelemendid võrsumise faasis. Mangaan on oluline element võrsumise soodustamiseks, mis otseselt mõjutab saagikust ja kvaliteeti. Oluline roll on ka fotosünteesiks vajaliku klorofülli sünteesimisel, lisaks soodustab ta aminohapete ja valkude sünteesi. Lisaks võimaldab mangaan taimedel kasutada teisi toitaineid optimaalselt, aktiveerides mitmeid tähtsaid ainevahetusreaktsioone.
Suurim on mangaani vajadus võrsumise ja kõrsumise perioodil. Kui mullas on mangaani puudus suur, siis soovitame lehekaudselt mangaaniga korduvalt pritsida, sest tegemist on taimes halvasti liikuva elemendiga. Mangaani puuduse ennetamiseks ning parandamiseks soovitame tooteid Tradecorp AZ 1-2 kg/ha (Cu, Mn, Zn, Fe EDTA kelaatidena), Tradecorp Mn 0,5-1 kg/ha või Tradecorp Zn-Mn 0,5-1 kg/ha). Kõigi kolme toote puhul on tegemist vees hästi lahustuvate ning kiire mõjuga EDTA kelaatidega, mis on juba väikestes normides kasutades väga efektiivsed.
Vasel on oluline roll teravilja seisukindluse parandamisel, soodustades taimedes ligniini teket. Nii nagu mangaanil, on ka vasel oluline roll võrsumise soodustamisel. Lisaks sellele suurendab vask terade arvu pähikus ja parandab kvaliteedinäitajaid. Kaitseb klorofülli enneaegse lagunemise eest ja tänu sellele püsivad taimede lehed kauem rohelised. Vasepuuduse korral jäävad pähikud kas täiesti tühjaks või täituvad osaliselt ning see mõjutab otseselt saagikust. Defitsiiti on võimalik ennetada lehtede kaudu väetamisega võrsumise faasis, kasutades Tradecorp Cu 0,5-1 kg/ha või ZMC-Grow, mis sisaldab vaske, mangaani, tsinki ja väävlit. Soovitame ZMC-Grow'd kasutada kolme lehe faasist kuni lipuleheni normiga 2-3 l/ha Tegemist on innovatiivse tehnoloogia abil Soomes toodetud vedelväetistega, mis on saadud tsingi ja mangaani välja ekstraheerimisel kasutatud tsinkanoodiga süsinik-tsink- või leelispatareidest. Toode on väga hästi segatav teiste veeslahustuvate väetistega. Hilisemas kasvufaasis pritsimine vasepuuduse ennetamise eesmärgil soovitud tulemust ei anna!
Tsink toetab aminohapete ja valkude sünteesi, mõjutab terades proteiinisisaldust, elavdab kasvuhormoonide ainevahetust ning stimuleerib juurte ja kogu taime kasvu. Tsingi puudusel aeglustub lehtede areng ja seetõttu väheneb fotosünteesi pind. Taim salvestab vähem valgust, soojust ja õhulämmastikku, mis omakorda toob kaasa saagikuse languse ja kvaliteedi halvenemise. Tsingi puudus võrsumise, kõrsumise faasis vähendab terade arvu pähikus ja tulemuseks on madal saagikus. Kõige tundlikumad on tsingi puudusele kaer, rukis ja oder. Võrsumise faasis sobivad tsingi puuduse ennetamiseks Tradecorp AZ ja Tradecorp Zn. Tsink on nisule oluliseks elemendiks veel lipulehe faasis, sest siis aitab tsink kaasa proteiini sisalduse tõstmisele terades. Sobivaks tooteks lipulehe faasis pritsimiseks on Tradecorp Zn 0,5-1 kg/ha.
Kasulikud mikroorganismid
Mullaorganismide elutegevuse soodustamiseks on võimalik kevadel kasutada BioSpektrumit, mis sisaldab looduslikult mullas esinevaid mikroorganisme.
Tootes sisalduvad bakterid ja seened (Bacillus spp, Thiobacillus spp, Azotobacter spp ja teised PGPR* spp, Mycorrhizae) aitavad parandada mikro- ja makrotoitainete omastamist, mikrobioloogilist aktiivsust ning mullastruktuuri.Lisaks sisaldab BioSpektrum mükoriisaseeni, mis loovad taime juurega sümbioosi ning toimivad juure pikendusena. Tänu sellele on taim võimeline sügavamatest mullakihtidest toitaineid ja vett omastama ning suudab ebasoodsatele kasvutingimustele paremini vastu pidada. Mükoriisaseened toodavad ka glükoproteiin-globuliini, mis ühendab väikesed mullaosakesed suuremateks agregaatideks, parandades seeläbi mullastruktuuri.
Biospektrumi kulunormiks on 0,25 kg/ha. Kasutamisel on oluline meeles pidada, et toode peab jõudma mulla pinnale, see tähendab, et taimik ei tohi veel mullapinda täielikult katta.