Talirapsi sügisene umbrohutõrje

Sügisesed pritsimistööd tuleb hoolikalt läbi mõelda. Talirapsi umbrohutõrje lahenduste planeerimisel tasub mõelda, millised on probleemsed umbrohud konkreetsel põllul ning kindlasti peab otsuse tegemisel arvestama põllu harimise võtetega ja mullaniiskusega. Viimased puudutavad eelkõige mullaherbitsiidide kasutamist.

Põllu ettevalmistus

Mullaherbitsiidide kasutamisel on oluline põllu ettevalmistus. Mulla pind peab olema ühtlane ning põhk mullaga hästi segatud. Ebatasasused, suured mullatükid ja segamata põhk vähendavad mullapreparaatide efektiivsust. Toimet vähendab ka vähene mullaniiskus. Seetõttu on mullaherbitsiidide kasutamisel soovitatav kasutada suuremat veenormi ning märgajat TerraOil kulunormiga 100-200 ml/ha või Grounded kulunormiga 200-400 ml/ha. Märgaja kasutamisel koos mullaherbitsiididega paraneb herbitsiidi efektiivsus. Töölahus katab ebatasase ja kuiva mullapinna ning lisaks aitab see vähendada herbitsiidi toimeainete tungimist sügavamale mullakihtidesse, mis hoiab ära kultuurtaime algarengu pärssimise tugeva vihma korral.


Tärkamisaegne umbrohutõrje

Talirapsipõld sügiselMullaherbitsiidid Butisan Avant kulunormiga 2-2,5 l/ha ja Butisan Star kulunormiga 2-2,25 l/ha on efektiivse ning pikaajalise mõjuga. Külvijärgsete tugevate põuatingimuste korral võib pritsimist edasi lükata umbrohtude idulehe faasini. Umbrohtude pärislehtede faasis jääb mullaherbitsiidi efektiivsus madalaks.

Butisan herbitsiidid on kõrge efektiivsusega hariliku kesalille, teekummeli, murunurmika, hariliku vesiheina, põldmailase tõrjel. Butisan Avant on lisaks väga efektiivne nii tärkamiseelselt kui ka -järgselt rukki-kasteheina, tähk-rebasheina, hariliku hiirekõrva, valge hanemaltsa, roomava madara e virna ja teiste probleemsete umbrohtude tõrjel. Butisan Star kulunormiga 2-2,25 l/ha sobib kasutamiseks talirüpsile.

Sügisesel on võimalik kasutada ka herbitsiidi Teridox 500 EC kulunormiga 2 l/ha. Teridox on registreeritud kõrreliste ja laialeheliste umbrohtude tõrjeks talirapsil enne tärkamist ja tärkamise ajal (BBCH 00-09) või pärast tärkamist (BBCH 10-14) sügisel. Teridoxil on mõõdukas mõju ka põldsinepile ning põldrõikale. Lühiealiste kõrreliste ja kaheiduleheliste umbrohtude tärkamiseelseks tõrjeks võib kasutada ka herbitsiidi Brasan 540 EC kulunormiga 2 l/ha.

Clearfield tehnoloogia

Clearfield® sortidele on herbitsiidi lahenduseks Clamox kulunormiga 1,5-2 l/ha + märgaja Dash kulunormiga 0,5-1 l/ha. Kasutusaeg on rapsi tärkamisest kuni 8 lehe faasini (BBCH 10-18). Selle tehnoloogia eeliseks on asjaolu, et ühe pritsimisega saab kontrolli alla nii kaheidulehelised, sh ristõielised, kui ka üheaastased kõrrelised umbrohud.

Kui põllul esineb tugevalt teraviljavarist ning orase kasv on aktiivne, tasub ka Clearfield talirapsil teha kõrreliste tõrje selleks mõeldud herbitsiididega eraldi töökäiguna. Teraviljaoras konkureerib tugevalt talirapsi taimedega. Kui kõrreliste tõrje teha eraldi, siis saab rahulikult ära oodata ka herbitsiidi Clamox kasutamiseks optimaalseima aja – umbrohtude 2-3 lehe faasi. Nii saab tõrjutud ka teise rindena kasvama läinud oras.

NB! Clearfield tehnoloogia jaoks mõeldud herbitsiide tohib kasutada vaid imasamoksi taluvatel Clearfield rapsisortidel (CL). Pritsides teisi sorte, on tulemuseks taimiku hävimine.


Kõrreliste umbrohtude tõrje

Mullaherbitsiidide efektiivsus teraviljavarisele jääb madalaks. Kõrreliste umbrohtude ja teraviljavarise tõrjeks soovitame valida mõne järgnevatest herbitsiididest:

Mitmeaastaste kõrreliste umbrohtude tõrjel võiks kasutada kõrgemaid kulunorme. Üheidulehelised umbrohud on kõige tundlikumad 2-4 pärislehe faasis, orashein 4-6 pärislehe faasis (10-15 cm).
Pea meeles, et kui õhutemperatuurid on sügisel madalad, siis on toodete mõju aeglasem.
Pritsimistöid ei soovitata ette võtta, kui on oodata öökülma.

Uus toode kõrreliste umbrohtude tõrjeks on Centurion Plus kulunormiga 1,0 l/ha, mille optimaalne kasutusaeg on umbrohu kolmest täislehest kuni võrsumise alguseni. Tootel on väga hea mõju tähkjale kukehirsile, murunurmikale, teravilja varisele, lustetele.

Centurion Plusi mõju murunurmikale
Centurion Plusi mõju murunurmikale, Viljandimaa (sügis 2020).


Nälkjate ja tigude tõrje

Nälkjakahjustusega talirapsi lehed

Peale talirapsi külvi tuleb tähelepanu pöörata nälkjatele ja tigudele ning neid vastavalt vajadusele tõrjuda.  Kõige ohtlikum aeg on kuni nelja pärislehe faasini, edasi on terve ja elujõuline taim tavaliselt juba nälkjate rünnakule vastupidav. Nälkjate ja tigude öise eluviisi tõttu sobivad põldude kontrollimiseks paremini öised ja varajased hommikutunnid. Päevasel ajal peituvad kõhtjalgsed päikese ja kuumuse eest mullakamakate või kivide alla.

Nälkjate ja tigude tõrjeks soovitame kasutada IronMax Pro (raudfosfaat), Medel (medaldehüüd) või Sluxx HP (raudfosfaat) graanuleid normiga 7 kg/ha. Eriti kõrge riskiga põldudele (minimeeritud või ebaühtlane harimine, otsekülv või hiline külviaeg, eelkultuuriks rohumaa või ristik, suur taimejäänuste hulk põllul, ebaühtlane tärkamine, aeglane taimede kasv) soovitame esimese tõrje teha enne külvi või siis kohe pärast külvi. Vajadusel korrata tõrjet.

Loe lisaks nälkjate ja tigude tõrjest

Maanda talirapsi talvitumise riske

Koostöös taimekaitsevahendite tootjaga BASF pakume talirapsi kasvatustehnoloogia lepingut ehk BOKS lepingut, mis on mõeldud talirapsi talvitumisest tingitud riskide maandamiseks.

Leping tagab jagatud riski Baltic Agro ja põllumajandustootja vahel rapsi täieliku hävimise puhul kevadeks. Kui taliraps on arenenud ja pritsitud vastavalt lepingus sätestatud tingimustele ning ebasoodsa talvitumise tõttu hävinenud, hüvitab Baltic Agro sügisel kasutatud rapsi herbitsiidi ja talirapsi seemne kogusest 50%.

Lepingu tingimuste kohta küsi piirkondlikult müügiesindajalt.


Ole kursis põllul toimuvaga – telli Põlluteade!

Generic placeholder image

Sügisene täiendväetamine

Täiendväetamise saab ühendada kasvu reguleerimisega

Generic placeholder image

BioSplito ja BioSpektrumi katsed

Vaata pikaajaliste katsete tulemusi

Prev Next