Köögiviljaöölane

 

Köögiviljaöölase peremeestaimedeks kasvuhoonetes on näiteks tomat, kurk, krüsanteem, nelk ja alpikann.

Köögiviljaöölased on ööliblikad. Nad lendavad ja munevad ainult hämaras või öösel, seega  võib nende ilmumist kasvuhoonetesse olla raske märgata. Feromoonpüüniste kasutamine aitab öölaseid avastada ja tõrjet õigesti ajastada.

Täiskasvanud putukad on 1,5 cm pikkused liblikad. Nende esitiivad on punakaspruunid ja valgete laineliste triipudega, mis moodustavad tiibade  tipus W-tähe. Tiibadel on ka üksikud kollakad laigud.

Köögiviljaöölase munad asuvad lehtede alakülgedel 60 – 300  muna kaupa. Munadest kooruvad vastsed on helepruuni peaga. Nad on algul vaid umbes 2-3 mm pikad, kuid veidi enam kui kuuga kasvavad 3-5 cm pikkuseks. Vastsed on rohelised, kallakaspruuni või pruuni värvi ja külgedel on kollane triip. Vastsetel on väikesed heledad ja tumedad laigud, kuid tumedad laigud on vähem levinud kui heledad. Köögiviljaöölased nukkuvad mullas ja taimejäänuste alla. Nukud on mõne sentimeetri pikkused.

Kahjustus

Köögiviljaöölase  vastsed söövad taimede lehti, varsi, õisi ja vilju. Väiksed vastsed söövad peamiselt lehe alumist osa, suuremad aga tervet lehte, jättes alles vaid lehevarre. Ühel ööl võivad 2-3 suurt vastset süüa tomatilehe rootsudeni ära. Kasvuhoonetes võivad vastsed kahjustada tomati vilju, süües neisse auke. Täiskasvanud liblikad ei kahjusta taimi.

Bioloogia

Täiskasvanud emane elab 3-4 nädalat, selle aja jooksul muneb ta lehtede alakülgedele 900 – 1000 muna. Vastsed kooruvad umbes nädalaga. Öölase vastsed nukkuvad 2-3 cm sügavusel maapinnas. Nukke on raske leida, kuna need on ümbritsetud mulla ja prahiga. Mõned nukud kooruvad 16-30 päeva jooksul. Mõned öölased talvituvad aga nukkudena ja kooruvad alles 100 – 250 päeva pärast. Kasvuhoonetes on köögiviljaöölasel suvel kaks põlvkonda ja kolmas põlvkond sügisel, millest osa kahjureid jääb talvituma. Nukkudena talvituvad köögiviljaöölased kooruvad kasvuhoonetes märtsi keskel.

Köögiviljaöölaste tõrje

 

Trichogramma brassicae
kiletiivaline parasitoid, k
eda kasutatakse liblikkahjurite nt köögiviljaöölase tõrjeks.